पुतिन र एर्दोगनले लिबिया युद्धविरामको लागि आह्वान गरे।

1194

खगेन्द्र हमाल//लिवियाको द्वन्द्वमा विपक्षी पक्षलाई समर्थन गर्ने रुसी र टर्की नेताहरूले जनवरी १२ बाट युद्धविराम सुरु गर्न आह्वान गरे।टर्की र रुसी राष्ट्रपतिहरूले लिबियाको द्वन्द्वमा विपक्षी पक्षलाई समर्थन गरेकाले युद्धग्रस्त क्षेत्रमा युद्धविराम बन्द गर्न आह्वान गरेका छन्।


युरोपमा ग्यास बोक्ने नयाँ पाइपलाइनको उद्घाटन गर्न बुधबार इस्तांबुलमा भ्लादिमीर पुतिनसँग रिसेप ताइप एर्दोगन पनि थिए।
एक संयुक्त विज्ञप्तिमा टर्की र रसियाले लिबियाका सबै पक्षहरुलाई “टिकाऊ युद्धविराम घोषणा गर्न” आग्रह गरे जुन त्रिपोली र अन्य शहरहरुमा दैनिक अवस्थालाई सामान्य बनाउँदै लैजानका लागि आवश्यक कदम चालेको थियो।

उनीहरूले यो पनि भने कि वाशिंगटन र तेहरानले कूटनीतिलाई प्राथमिकता दिनुपर्दछ र चेतावनी दिए कि भर्खरको आक्रमणको आदानप्रदानले यस क्षेत्रमा अस्थिरताको नयाँ चक्र निम्त्याउन सक्छ।


लिवियामा, टर्कीले फयज अल-सरराजको त्रिपोलीमा आधारित राष्ट्रिय सम्झौता (GNA) लाई समर्थन गर्यो, जुन संयुक्त राष्ट्र द्वारा मान्यता प्राप्त छ, र रूसले पूर्व सेनामा सैन्य कमाण्डर खलिफा हफ्तरको विपक्षी सेनालाई सहयोग पुर्‍याएको छ।आंकडाले जीएनएको अनुरोधमा लिबियामा सेना पठाउन भनेका छन्।


मध्यपूर्वमा व्यापक द्वन्द्वको चिन्ताको बीचमा वाशिंगटनसँगको तेहरानको द्वन्द्वमा अमेरिकी सेनाले कतार सलेमानिलाई हत्या गरेको प्रतिशोधमा बुधवार बिहान इरानले अमेरिकी सेनालाई इराकमा रहेको सैनिक सेनाको घरमा मिसाइलहरू तोडे।टर्की स्ट्रीम पाइपलाइनको प्रक्षेपणमा पुतिन र एर्दोगन बोकेका थिए। यो रूसी प्राकृतिक ग्यास दक्षिणी युरोपमा टर्की हुँदै लैजाने थियो।

कालो सागरमा 9 30० किलोमिटर (8080० माईल) सम्म फैलिएको यो पाइपलाइन परियोजनाले मस्को र आन्काराबीचको बलियो सम्बन्धलाई अझ सुदृढ बनायो, जुन गत वर्ष टर्कीले उन्नत एस -०० रूसी मिसाइल रक्षा प्रणाली खरीद गरेपछि बढेको थियो।


उत्तरपूर्वी सिरियामा रसिया र टर्कीले समन्वय पनि गरे, यद्यपि उनीहरूले उत्तरपश्चिमी इडलिब क्षेत्रमा द्वन्द्वका विपक्षी पक्षहरूलाई समर्थन गरे।